neděle 14. ledna 2018

TRNKA OBECNÁ

  • Léčivé účinky: oficiální
Trnka obecná: GIT: Oficiální - Květ slouží při tvrdé stolici dětí a zácpě, má mírný projímavý účinek. Zatím není známo, které látky mají laxativní účinky. Plody jsou známy jako dobrý léčivý a dietetický prostředek při žaludečně-střevních onemocněních. Vysoký obsah tříslovin v plodech podmiňuje adstringentní a antiflogistické účinky. Proto se trnky ordinují při žaludečních obtížích, nezávažných dyspepsiích a poruchách trávení s průjmy (antidiaroikum). Užívají se také při nespecifických průjmech dětí a zánětech trávicího ústrojí. Pro mírné působení se droga může využívat i v pediatrické a geriatrické praxi.
Trnka obecná: Kardiovaskulár: Oficiální - Flavonoidy z květů snižují propustnost cévních vlásečnic a mírní zánětlivé reakce.
Trnka obecná: Urogenitál: Oficiální - Plody se užívají při onemocněních močového měchýře a močových cest. Flavonoidy z květů působí močopudně a salureticky. Pomáhají odstraňovat sodík. Snižují propustnost cévních vlásečnic a mírní zánětlivé reakce. Jako diuretikum se droga obyčejně podává spolu s jinými potencujícími rostlinami. Květ má spolehlivý močopudný účinek. Na potencování močopudných účinků se květ kombinuje například s drogami: Folium betulae, Fructus petroselini, Herba polygonii avicularis, Flos sambuci, Herba equiseti aj.
Trnka obecná: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Odstraňování odpadových látek močí a mírně pročisťující účinky působí na zlepšení metabolismu: proto se květ přidává do čajovin určených ke zlepšení látkové přeměny. Plody mají i krev čistící (metabolické) vlastnosti.
Trnka obecná: Ostatní: Oficiální vnitřní - Plody jsou známy jako dobrý léčivý a dietetický prostředek při žaludečně-střevních onemocněních.
Trnka obecná: Ostatní: Oficiální zevní - Na zevní použití - vyplachování úst a hltanu při zánětlivých chorobách sliznic - se pro výhodné lokální působení používají výluhy z drogy.
  • Léčivé účinky: lidové
Trnka obecná: GIT: Lidové - Zahuštěná šťáva z plodů se ordinovala proti průjmům. Také trnková tresť (zralé trnky naložené do lihu) se užívá při průjmu. Odvar z plodů v červeném víně slouží proti průjmu a proti úplavici. Plody mají účinky protiprůjmové a tlumí nadýmání. Květy jsou velmi mírným projímadlem. Kdykoli máme zácpu, udělejme odvar (vařit 2 minuty) a pijme 3-4 dny šálek tohoto čaje. Zároveň se doporučuje tento čaj jako sílící prostředek žaludeční.
Trnka obecná: Kardiovaskulár: Lidové - Květové flavonoidy pomáhají organismu zbavit se přebytečného sodíku, což působí šetrně na ledviny a přispívá také ke snížení krevního tlaku, zejména jeho spodní hodnoty, která se často váže na sníženou funkci ledvin. Snižují také propustnost krevních vlásečnic a mírní zánětlivé reakce v cévách.
Trnka obecná: Urogenitál: Lidové - Trnková tresť (zralé trnky naložené do lihu) se užívá při nadměrném menstruačním krvácení. Květové flavonoidy dávají droze poměrně silný účinek močopudný.
Trnka obecná: Celkové metabolické účinky: Lidové - List se lidově užívá hlavně jako metabolizující prostředek. Módně se užívá v čajovinách na zhubnutí. Čaj z květů se doporučuje jako krev čistící prostředek. Květní droga je také součástí jarních bylinných kůr (spolu např. s kopřivou, bezem a březovými listy v dvojnásobné dávce než tyto drogy).
Trnka obecná: Respirační: Lidové - Květ se užívá při nemocech z nachlazení. Při nachlazení se pije také odvar z trnkového listí.
Trnka obecná: Ostatní: Lidové vnitřní - Čaj z květu se pije při kožních vyrážkách dětí.
Trnka obecná: Ostatní: Lidové zevní - Odvar z kůry stahuje a svírá a slouží jako kloktadlo při zánětech nosohltanu. Trnky jsou vhodnou surovinou i pro přípravu kloktadel. Zde doporučujeme především směs trnek, květu měsíčku a nati řepíku, všeho stejným dílem. Odvar vaříme asi 2 minuty.
  • Skupinové účinky dle Lékopisu:
Květ :
DIURETIKUM, LAXANS, METABOLIKUM,
Plody:
ADSTRINGENS, ANTIFLOGISTIKUM, ANTIDIAROIKUM.
Trnka obecná: Homeopatie: Homeopaticky se odjakživa využíval zejména trnkový květ, i když existuje i homeopatické zpracování plodů, nebo i listů. Toto zpracování je více specifické, zatímco u květů je skutečně obecné. Květy se sbírají brzy z jara, během března a dubna, nejlépe kolem poledne. Mají se sbírat ručně a velice opatrně, protože pomačkané květy zhoršují kvalitu tinktur. Zpracovávají se podle §2 lihem 90% a dále se ředí až na potenci D3 s dávkováním 3krát denně 10 kapek, před jídlem. Nejlepší využití těchto prostředků je ve směsích, protože působí v širokém spektru na látkovou výměnu.
Trnka obecná: Poznámky: Plody jsou velmi trpké. Sbírají se zcela zralé nebo až pomrzlé. Slouží k přípravě kompotů nebo vína (mírné diuretikum a purgans). V kompotu je třeba na 1 kg trnek 650-750 g cukru. Vhodná je i přísada octa, hřebíčku, skořice a citronové kůry. Víno se připravuje podobným způsobem jako šípkové. List se někdy doporučuje jako náhrada za čínský čaj. Trnkové dřevo je tvrdé a poněkud lesklé. Užívá se k jemným soustružnickým pracem. 
Trnkové víno: používají se převážně plody přezrálé a namrzlé, protože mají vyšší obsah cukrů. Zbaví se stopek, rozmačkají a polijí horkou vodou. Takto vzniklý rmut se nechá několik dnů nakvasit. Pak se vylisuje, přisladí a čistá slazená šťáva se nechá kvasit asi 4 týdny tak jako každé ovocné víno. Ne všechny předpisy uvádějí lisování. I když některé předpisy uvádějí kvašení rmutu včetně trnek, doporučuje se zbavit zakvašenou tekutin všech částí trnek ještě před hlavním kvašením. Čistý etylalkohol můžeme získat jen kvašením cukru. Kvašením rostlinného vlákna (buničiny) vznikají více méně škodlivé přiboudliny a hlavně značné množství jedovatého metylalkoholu. Poměr vody a trnek se různí. Pohybuje se od 1,5 do 5,0 kg trnek na 5 l vody. Právě tak rozdílné je množství cukru. Podle toho, jak chceme mít víno silné a sladké, přidáváme doi šťávy od 0,35 do 2 kg cukru. Aby kvasinky měly větší životnost, přidává se do šťávy tzv. živná sůl (fosforečnan sodno-amonný, chlorid amonný, a to asi 2 g na 6-10 litrů). Po ročním odležení je již víno schopné požívání. Dobře připravené trnkové víno si nezadá s kvalitními francouzkými víny. Čím starší, tím silnější a jemnější. Starší kuchařské předpisy uvádějí i trnky v cukru, páře či octě, nebo trnkovou limonádu, likér či rozsol.
Trnka obecná: Toxicita a nežádoucí účinky: Za určitých okolností hydrolyzuje amygdalin na kyanovodík, benzaldehyd a glukózu, proto by užití drogy ve vysokých dávkách mohlo vyvolat otravu. Při dodržení terapeutických dávek se obě drogy bez obav mohou ordinovat i dětem a zesláblým geriatrickým pacientům. Květová droga je navíc vhodná i pro dlouhodobé podávání.

Užívání

Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 
Vnitřní užití:
Květní drogu lze sice podávat samostatně, ale většinou dáváme přednost kombinacím do směsí. Močopudný účinek zvyšuje především kombinace se semenem petržele, s březovým listem, s kořenem jehlice trnité, s natí svízele syřišťového nebo s natí rdesna ptačího, či rdesna blešníku. Kombinace s lipovým květem nebo s květem černého bezu dává směsi výrazný účinek potopudný. Rovněž účinek trnek lze zvýšit kombinacemi, zejména s kořenem mochny nátržníku. Ze stejné dávky je možno připravovat i studený macerát (2 čajové lžičky na sklenici vody 1-2x denně), který slouží jako prostředek proti zácpě a tvrdé stolici.
Na přípravu záparu z květu se používá průměrná jednotlivá dávka 1 g, nebo v praxi častěji 1-2 kávovové lžičky na šálek vody: pije se 2-3x denně.
Nebo:
Obvykle se připravuje zápar ze lžičky květů na 2,5 dl vody (pije se po 1 dl 2-3x denně).
Nebo:
Ordinují se však i vyšší dávky, například v podobě Infusum Floris pruni spinosae (2 lžičky, nebo 2-7 g drogy na 1 sklenici vody), který se užívá 1-2x denně.
Lidově se doporučuje odvar z trnkových květů jako mírné projímadlo při zácpě. 15 g sušených květů se vaří 2 minuty v šálku vody, nechá 10 minut ustát a přcedí. Pije se 2x denně tato porce.
Nebo:
Terapeuticky účinný je i Decoctum Floris pruni spinosae (1 lžíce drogy na 1 sklenici vody), který se užívá po 1/3 sklenice 2-3x denně.
Trnky jsou účinné i v nižších dávkách, například v podobě Decoctum Fructus spinosae (1/2 lžíce drogy na 1 sklenici vody), který se užívá 2-4x denně po 1 lžíci. Na vyplachování při zánětech ústní dutiny se používá stejná koncentrace.
Pro děti se připravuje sirup (62 g cukru se rozpustí v 38 ml odvaru z květů), pije se po lžičkách několikrát denně. Sirup je také vhodné korigens u přípravků obsahujících soli jódu.
Při nachlazení se pije odvar z trnkového listí. Vezme se hrst listí, vaří 5 minut ve 1/4 l vody, scedí se a přidá citronová šťáva. Pije se večer na lůžku.
Při průjmu se lidově užívá tento prostředek: 25 g sušených trnkových plodů se naloží na 3 dny do 1/8 l kořalky. Lihový extrakt se užívá 2x denně lžíce.
Výbornou lékovou formou je též bylinný balzám.
Podle Z. Stacha jsou obecná pravidla pro užívání prostředků z trnek následující: 
1. Lžička nálevu drogy z květů nebo listů, či směsi obou, na šálek vody. Užívá se ráno a večer. 
2. Pět až sedm gramů drogy z květů na šálek vody. Macerovat přes noc a ráno vypít. 
3. Lžíci povidel z trnek ráno a večer, případně po dvou až třech hodinách přes den. 
4. Odvar z 10-20 gramů sušených plodů 1krát až 2krát denně, ráno a večer.
Zevní užití:
Připravuje se odvar z 1/2 lžíce plodů na 2,5 dl vody vhodný ke kloktání při zánětech v ústní dutině.
Zevně se užívá odvar 20 g trnkové kůry v půl litru vody (vaří se 15 minut) při zánětech mandlí a nosohltanu.

Žádné komentáře:

Okomentovat