středa 12. října 2016

JMELÍ   BÍLÉ   (Viscum album)


 

Jmelí se používalo k léčbě rozmanitých chorob, na zvýšení plodnosti i proti otravám. Je typickou parazitickou rostlinou, a snad proto jsou mu přisuzovány i magické vlastnosti, které se projevují hlavně v době vánoc. My, co na magii příliš nevěříme, si však dovolíme jmelí užívat během celého roku. Keltští kněží, Druidové, považovali jmelí za posvátnou rostlinu a jeho snítky věšeli v domech k zahánění zlých duchů. Soudě podle francouzského seriálu Asterix ho měli v oblibě i staří Galové, kteří z něj vařili speciální elixír, po jehož vypití získali bojovníci nadpřirozenou sílu. Obávám se však, že tato vlastnost jmelí není ničím podložena.
Jmelí je stálezelený keřík, vytvářející na hostitelském stromu kulovitou korunu v průměru přes půl metru. Vyznačuje se kožovitými listy, nevýraznými květy a bobulovitými plody. Kvete začátkem léta a z květů se tvoří bílé až světle zelené bobule, dozrávající koncem podzimu. Latinské jméno jmelí odráží lepkavost jeho semen. Ta se snadno přichytí ke kmeni stromu a zapustí tam zvláštní kořeny, jimiž pak jmelí odebírá hostiteli živiny.
Jmelí parazituje na listnatých i jehličnatých stromech, nejkvalitnější je jmelí jabloňové, hlohové, dubové a borovicové. Jmelí topolové je velmi toxické a proto se doporučuje je nepoužívat. Nejvíce obsahových látek má jmelí sbírané v březnu, listopadu a prosinci. Dříve se sbíraly větvičky i s listy, později se ukázalo, že mnohem hodnotnější jsou samotné listy (Folium visci albi). V hotových čajích nejčastěji najdeme mladší větévky s listy, bez silnějších stonků.

  • Jmelí obsahuje glykoproteiny, viscotoxiny, fenolové kyseliny, flavonoidy,saponiny a další důležité látky. Droga snižuje krevní tlak, působí močopudně, tlumí některé bolesti hlavy, závratě a působí rovněž sedativně na srdce. 
  • Odstraňuje pocity návalu krve do hlavy, zejména v klimakteriu. 
  • Reguluje vylučování žluči a ovlivňuje činnost slinivky břišní. 
  • Je u něj byla prokázána protirevmatická aktivita, potlačení zvýšené činnosti štítné žlázy, pomáhá při některých projevech senné rýmy. Jmelí se ve farmaceutickém průmyslu používá k výrobě léků s protinádorovou aktivitou. 
  • Známý je například homeopatický lék Iscador. V kosmetice se jeho výtažky uplatňují v krémech a emulzích určených ke zklidnění podrážděné citlivé kůže.
  •  Doporučuje se ve vlasové kosmetice proti nadměrné tvorbě lupů.

V lidovém léčitelství se jmelí nejčastěji používá ke snížení krevního tlaku, při aterioskleróze a chorobách stáří, při nervových a srdečních chorobách a jako močopudný prostředek. Drogu řadíme mezi drogy velmi účinné, proto je třeba dodržovat předepsané dávkování a o jejím použití se poradit s lékařem či lékárníkem. Maximální dávka je 5 gramů rostlinné drogy denně, používají se však dávky mnohem menší, většinou okolo 1 gramu sušené drogy. Při předávkování se objevují příznaky mírné otravy a opačné působení na organismus.

Jmelí se používá ve směsích s květem hlohu a meduňkou. Používáme-li ho ke snížení krevního tlaku, efekt se dostaví nejdříve po týdnu pravidelného užívání. Doporučuje se však drogu užívat během šestitýdenní kůry s týdenními přestávkami. Jmelí by se nemělo používat při nedostatečné činnosti srdce a ledvin provázené otoky. Použití jmelí při tvorbě vánoční výzdoby samozřejmě není ničím kontraindikováno.

Žádné komentáře:

Okomentovat