čtvrtek 1. října 2015


Honeybush
Znáte ?
Začal podzim a také se rádi doma zahřejete dobrým, teplým a zdravým čajem?
Vynikající  je nejen na imunitu, ale třeba i na zmírnění menstruačních bolestí. K tomu všemu obsahuje vysoký podíl vápníku.
Honeybush (v překladu medový keř) se získává z keřovité, až 1,5 m vysoké rostlinky, která roste divoce v horských oblastech Afriky. V minulosti existovalo několik pokusů pěstovat rostlinku na plantážích, ale všechny skončily neúspěšně. Můžeme ho označit za 100% přírodní produkt.
Květy se sbírají ve velmi těžkých podmínkách – sběrači je najdou pouze vysoko v horách, kde je medový keř dostupný pouze pro pěší sběračů a pro nedostupnost terénu těžké technice se sbírá výhradně ručně. Práci sběračům však zpříjemňuje výrazná vůně medu, která se šíří kolem kvetoucích květin. Po donesení keřů z vrcholů hor do údolí se celé keře nařežou na malé kousky, které se pak zpracovávají a suší .Dokonce i po sušení si zachovává svou medovou aroma a chuť. Pokud bychom honeybush tea chtěli přirovnat k některému ze známých čajů, nejdříve se blíží k rooibosu, ale je lahodnější a jemnější právě díky medovitosti rostlinky.
Nejen chutný, ale i léčivý a zdraví prospěšný
Kromě příjemné chuti má Honeybush také celou řadu zdraví prospěšných účinků, a to díky obsahu velkého množství minerálních látek (především fluoru, vápníku, zinku a železa), vitamínů (zvláště vitamínu C), stopových prvků a antioxidantů. Obsahuje řadu fenolických sloučenin, které hrají důležitou roli při podpoře imunitního systému a ochraně těla před oxidačním stresem, tedy před poškozením buněk (faktor vzniku rakoviny).
Díky vysokému obsahu vápníku je vhodný jako doplněk výživy pro veganský způsob stravování. Obsah železa ho zase dělá vhodným nápojem pro nastávající maminky, které často trpí poklesem hladiny tohoto minerálu v těle.
Honeybush a zdraví
 Pro naše zdraví umí udělat:
·         Bojuje proti virům, bakteriím a plísním,
·         je skvělý jako prevence nádorových a kardiovaskulárních chorob,
·         snižuje hladinu cukru a cholesterolu,
·         zmírňuje menstruační bolesti,
·         ulevuje při problémech v menopauze,
·         je dobrý jako prevence vzniku osteroporózy,
·         má močopudný účinek a pomáhá při čištění ledvin,
·         bojuje s chřipkou a nachlazením,
·         pomáhá při zánětech horních cest dýchacích,
·         podporuje trávení po jídle,
·         pomáhá i při regeneraci pokožky díky obsahu zinku.
Honeybush je bez kofeinu
Neobsahuje téměř žádný kofein a třísloviny, proto je vhodný i na pravidelné pití pro děti, těhotné ženy, dá se pít i před spaním, bez obav ho mohou užívat lidé s vyšším tlakem a srdečně-cévními onemocněními. A protože chutná mírně nasládle, není třeba ho ani doslazovat, což je zase příjemný fakt pro lidi dbající na přísun omezeného množství sacharidů.
Tipy pro přípravu čaje Honeybush
Na horko
Standardní způsob přípravy je klasický jako u většiny sypaných čajů. Tedy zalití právě svařenou vodou (na 1 čajovou lžičku čaje 3 dcl horké vody). Necháme vyluhovat cca 5-10 min.
Výborně chutná jako prachobyčejný čaj bez jakýchkoliv dalších příchutí. A ještě lépe s mlékem. Pro lidi trpící laktózovou intolerancí je chutnou alternativou bezlaktózové kravské mléko či rostlinná mléka, Pokud chceme mít chuť dokonalou, ba přímo slavnostní, lžička třtinového cukru v čaji s mlékem nám ji dokáže vykouzlit.
Na studeno
Osvěživě a velmi chutně působí i studený nápoj, který je zvykem popíjet v zemi původu medového keře. Poměr při přípravě je trochu jiný – na 1 čajovou lžičku čaje 2 dcl studené vody – opět necháme vyluhovat cca 5-10 min. Sladký studený čaj je bez obsahu energie, zato však vůbec ne ochuzen o příjemnou limonádovou chuť. Pokud si chceme dopřát více sladkosti i energie, můžeme popustit uzdu fantazii a přidat si do hotového nápoje ovoce podle vlastní chuti.
Vzhledem k tomu, že honeybush tea neobsahuje téměř žádné třísloviny, nic se nestane, pokud na čajík zapomeneme a necháme ho louhovat i déle. Chuť se určitě nezkazí příměsí hořkosti.
S Honeybush proti chorobám
 má
 antivirové, antibakteriální a antymikotické účinky
·          jako prevence pro ty, kteří často trpí alergiemi a prochladnutím
·         dokáže z těla odstraňovat hleny, které jsou často zodpovědné za různé mykotická onemocnění a napadení organismu nežádoucími kvasinkami
·          lidé trpících kvasinkovou infekcí /candida albicans/ si jej velmi pochvaluje
·          posiluje imunitní systém. Vždyť zde najdete železo, zinek, calcium, měď, draslík, sodík i magnézium
·         dále i  antioxidanty

·         Výhoda je, že se může pít dlouhodobě, protože neobsahuje skoro žádný kofein a třísloviny.

Kupte si čaj Honeybsuh zde:

Žádné komentáře:

Okomentovat